Kolagen – jego wpływ na zdrowie i młody wygląd

Endermologia LPG ®
Lipiec 25, 2019
Elektrostymulacja – „trening bez wysiłku”
Sierpień 6, 2019
Show all
Kolagen – jego wpływ na zdrowie i młody wygląd

Kolagen jest kluczowym elementem budulcowym wszystkich tkanek w organizmie, jest jednym z głównych składników białka tkanki łącznej. W jego skład wchodzi m.in. glicyna i prolina oraz hydroksyprolina i hydroksylizyna. Kolagen występuje w wielu tkankach organizmu zwierząt a jego budowa jest zróżnicowana w zależności od funkcji i miejsca występowania. Wyróżnia się kilka typów włókien kolagenowych, syntezowanych przez organizm człowieka.

Włókna kolagenowe ulegają ciągłej wymianie, gdy dochodzi do ich zerwania – powstają nowe. W tym procesie biorą udział składniki mineralne i witaminy, takie jak witamina C i miedź. W raz z wiekiem produkcja kolagenu spada, po 25. roku życia proces produkcji kolagenu ulega zmniejszeniu. Pojawiają się pierwsze oznaki starzenia się organizmu. 

 

Funkcje kolagenu

Kolagen jest substancją niezbędną do utrzymania w dobrej kondycji narządów ruchu. W dużej ilości znajduje się w chrząstkach stawowych i ścięgnach, pozwalając na zachowanie wytrzymałości i amortyzacji narządów ruchu.  Kolagen zawarty w skórze zapewnia jej prawidłową elastyczność.  Wraz z upływem lat zawartość kolagenu maleje, co uwidocznia się pod postacią zmarszczek, mniejszej elastyczności skóry, suchość skóry, osłabienie włosów i zębów, czy też poprzez bóle stawowe.

 

Kolagen w kosmetykach i w diecie

Degradacja włókien kolagenowych jest procesem ciągłym i nieuniknionym, dlatego dużą popularnością cieszą się kosmetyki zawierające kolagen, a także suplementy diety dostarczające kolagen od wewnątrz.  Kolagen wchodzi również w skład produktów żywnościowych takich jak galaretki czy salceson. Warto pamiętać jednak, że spożywanie przez dłuższy czas tego typu produktów jest niewskazane ze względów na możliwy wzrost cholesterolu spowodowany dużą zawartością tłuszczów.

Kolagen ulega trawieniu w przewodzie pokarmowym i jest wchłaniany w około 10-20%. Przyjmuje się, że stosowanie doustne preparatów kolagenowych może przyczyniać się do zwiększonej syntezy kolagenu w organizmie. Regularne spożywanie środków z kolagenem może przyczyniać się do poprawy kondycji skóry oraz jakości chrząstki stawowej. 

 

 

Woda kolagenowa

W ofercie naszego salonu posiadamy wody kolagenowe Voda Collagen®, które są połączeniem wody naturalnej, kolagenu oraz składników mineralnych i witamin (m.in. wit.C, wit. A, cynk). Wody kolagenowe dostarczają tylko 10 kcal, są bez dodatku cukrów i barwników. Woda kolagenowa nie tylko nawodni organizm, jest też smacznym sposobem dostarczenia kolagenu. 

Zachęcamy do wypróbowania różnych smaków wód kolagenowych, zwłaszcza po treningu 🙂