Analiza składu ciała

Redukcja cellulitu w Boczki na bok
Wrzesień 3, 2019
Kosmetyki HERLA – seria Hydra Plants
Wrzesień 12, 2019
Show all
Analiza składu ciała

Analiza składu ciała za pomocą impedancji bioelektrycznej to metoda która wykorzystuje zjawisko oporu elektrycznego różnych tkanek, przez które przepuszczany jest prąd o niskim natężeniu. Badanie masy ciała za pomocą tradycyjnej wagi nie wystarczy do monitorowania tego, co się dzieje w organizmie. Przy identycznej masie ciała sylwetka i stan zdrowia może się diametralnie różnić, m.in. w zależności od % udziału tkanki tłuszczowej, mięśniowej i wody w organizmie.

 

Jak przygotować się do wykonania analizy?

  • Pomiar należy wykonywać na czczo lub najwcześniej 4 godziny po posiłku
  • Przed wykonaniem analizy składu ciała należy unikać ćwiczeń fizycznych, spożywania alkoholu, zażywania leków diuretycznych, wyniki mogą także zaburzać obrzęki oraz cykl menstruacyjny.
  • Dla zapewnienia bezpieczeństwa badania nie powinny wykonywać kobiety w ciąży, osoby ze wszczepionym rozrusznikiem serca czy chore na padaczkę.

Jakie dokładnie parametry pokazuje taka analiza?

Zawartość tkanki tłuszczowej. To bardzo istotny czynnik, bo właśnie dzięki niemu diagnozujemy nadwagę i otyłość, przez co możemy wybrać odpowiednią dietę oraz ustalić plan treningowy

Procent wody, który w przypadku zarówno kobiet, jak i mężczyzn, powinien mieścić się w przedziale 45-60%. Ten wskaźnik podpowiada, jaka jest ogólna zawartość wody w organizmie.

Masa mięśniowa. Właśnie tutaj pojawiają się dodatkowe kilogramy, zaskakujące często osoby, które ćwiczą, by schudnąć. Wynika to z tego, że tkanka mięśniowa jest cięższa niż tłuszcz. Dzięki jej regularnej kontroli wiemy, czy nasze treningi przynoszą efekty. 

Tłuszcz wiscelarny czyli stopień otłuszczenia narządów. Brzmi dość złowrogo, bo jest poważny. Tłuszcz otaczający narządy wewnętrzne to pierwszy krok do poważnych chorób. Jeśli jest go dużo, można spodziewać się różnych niebezpiecznych diagnoz: cukrzycy typu II, nadciśnienia czy podwyższonego poziomu cholesterolu.

 

 

Analiza składu ciała pozwala na dokładne sprawdzenie tego, jak na zastosowaną dietę i podjętą aktywność fizyczną reaguje nasz organizm. W ten sposób możemy świadomie modyfikować zarówno przyjmowane posiłki, jak i plan treningowy. Ważenie masy ciała mówi nam tylko o pozbyciu się kilogramów, nie powie jednak, co jest przyczyną nagłego zatrzymania się ich na pewnym poziomie. Analiza stanu ciała pozwala poznać faktyczny stan wyjściowy organizmu i monitorować na bieżąco zachodzące w nim zmiany oraz skuteczność treningów i diety.